RSS

HAARP

08 Lip

HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) jest to program wojskowych badań naukowych prowadzony przez US Air Force (Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych), US Navy (Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych), DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) oraz BAE Systems (wielonarodowy koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego). Projekt HAARP finansowany jest przez Departament Obrony (Department of Defense – DOD), zaś badania naukowe przeprowadzane są przez wiele instytucji, w tym 18 uniwersytetów.

Pierwsze doświadczenia w ramach projektu HAARP prowadzone były w latach 90-tych. Pierwotnie wykorzystywano odkrycie Nikoli Tesli dotyczące bezprzewodowego przesyłania elektryczności.

Projekt HAARP realizowany jest na terenie wielu baz wojskowych /rysunek 1/. Główne centrum badawcze HAARP znajduje się niedaleko miejscowości Gakona na Alasce.

mapaRysunek 1. Centra naukowe programu HAARP

Inne bardziej znane bazy to:

 • Sura , Instytut Badawczy Radio-Fizyczny w Niżny Nowogród Rosji (bada m.in. zjawisko obłoków srebrzystych oraz zmian klimatycznych),
 • EISCAT w Szwecji,
 • Obserwatorium ARECIBO w Portoryko,
 • EISCAT w Norwegii,
 • VOA w Delano, stan Kalifornia.

Główne oficjalne cele programu badawczego HAARP to np:

 • testowanie wpływu różnych czynników na jonosferę,
 • badanie promieniowania słonecznego,
 • badanie, jak pogoda kosmiczna wpływa na komunikację, nawigację oraz system sieci energetycznych.
 • badaniami zjawiska globalnego wzrostu temperatury oraz dziury ozonowej,
 • badania struktury wewnętrznej Ziemi.

Najwięcej informacji i fotografii dostępnych jest na temat bazy głównej w Gakonie na Alasce. Na terenie tej bazy znajduje się:

 • kompleks 180 anten nadawczych wielkiej częstotliwości (HF), zwanych w skrócie IRI (Ionospheric Research Instrument) wysokości 25 metrów, ustawionych w 15 kolumnach i 12 rzędach w odległości 24 metrów od siebie,
 • na szczycie każdej wieży znajdują się dwie dipolowe anteny,
 • na głębokości 5 metrów nad ziemią pomiędzy wieżami rozciąga się metalowy ekran, który tworzy stały reflektor dla anten, w czasie transmisji przechwytujący skierowaną w dół energię radioelektryczną (RF) i odbijający ją ku górze.

haarp
Rysunek 2. Baza w Gakonie na Alasce

Na terenie tej bazy znajduje się 30 schronów, w każdym schronie znajduje się 12 nadajników zasilanych generatorami Diesla. Można je ustawiać tak, żeby działały jako niskopasmowe lub wysokopasmowe dipole. Każdy nadajnik może wytworzyć energię radioelektryczną o wartości 10 000 watów. Łącznie 360 nadajników może przesłać do anten 3 600 000 watów mocy wyjściowej. System HAARP ma unikalną właściwość potwierdzoną patentem, zdolność skupiania transmisji w jednym punkcie wysoko na niebie. Wzmacnia to sygnał wyjściowy tysiąckrotnie, co daje moc efektywną ponad 3 600 000 000 watów, tj 3,6 GW. Dzięki temu urządzenie jest ponad 72 000 razy silniejsze niż największa komercyjna rozgłośnia radiowa w Stanach Zjednoczonych. Planowane jest zwiększenie mocy do 100 GW.

Jest to program wojskowy, a więc wiele informacji jest utajnionych. W filmie „HAARP (czyli kontrola nad pogodą) – wszystko co chcesz wiedzieć” wypowiadają się osoby zatrudnione przy realizacji tego programu. Wypowiedzi tych osób nie opisują dokładnie prowadzonych przez nich badań, ale umożliwiają nam wyobrazić nam, jakich rozmiarów są to badania.

HAARP jest programem wojskowym, a więc zdecydowanie musi realizować cele militarne, które są utajnione. W literaturze sugerowane jest wykorzystanie systemu HAARP jako:

 • broń elektromagnetyczna, która potrafi skumulować energię w niewielkim obszarze,
 • broń geofizyczna, która może wywołać trzęsienia ziemi, cyklony, tsunami itp.,
 • broń meteorologiczna, która powoduje anomalie pogodowe takie jak: powodzie, długie okresy suszy lub wielkie opady śniegu,
 • broń psychotroniczna, która potrafi sterować myślami ludzi.

Przyszłość pokaże, do jakich celów zostaną wykorzystane wyniki badań HAARP oraz zweryfikuje wiarygodność licznych internetowych informacji na ten temat.

Bibliografia:
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/HAARP
2. http://www.ecplanet.com/node/2239
3. http://tatoott1009.wordpress.com/2012/02/19/7265/

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 8 lipca 2013 w Nowe obiekty

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: