RSS

Nieszczepione dzieci są zdrowsze

16 Lip

Na temat powikłań poszczepiennych od wielu lat ukazuje się mnóstwo artykułów, ale często nie są one poparte badaniami naukowymi. Ostatnio pojawiły się wyniki rzetelnych badań przeprowadzonych na terenie Niemiec.

W latach 2003-2006 Instytut Roberta Kocha w Berlinie przebadał dokładnie stan zdrowia grupy 18 tysięcy dzieci i młodzieży w Niemczech w wieku od 0 do 17 lat. Od każdego dziecka zebrał 1500 różnych danych na podstawie wywiadów, dokumentów oraz badań krwi i moczu. Dobór grupy dzieci był przypadkowy. W trakcie badań odnotowywano przeprowadzone szczepienia, chociaż oficjalne wyniki nie uwzględniały powiązań ich ze stanem zdrowia. W 2009 roku Instytut udostępnił odpłatnie wyniki badań. Z wynikami tymi zapoznała się Angelika Kögel-Schauz, matka 4 dzieci, osoba z matematycznym wykształceniem i sama dokonała ich analizy. Jedno z jej dzieci miało od 17 lat poważne powikłania poszczepienne.

W niemieckich badaniach odnotowywano szczepienia na 9 chorób, tj. tężec, błonica, krztusiec, Hib, polio, wirusowe zapalenie wątroby typu B, odra, świnka i różyczka.

Angelika Kögel-Schauz analizowała wpływ szczepień na trzy grupy chorób. W pierwszej grupie badana była odporność dzieci w przedziale wieku od 10 do 17 lat na alergie.

wykres1

Drugim obszarem badań były problemy natury neurologicznej u dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 17 lat typu ADHD, wizyty u logopedów, noszenie okularów.

wykres2

Trzeci obszar badań pani Angeliki dotyczył zapadalności na skoliozę, zapalenie ucha środkowego i
zapalenia płuc dzieci w przedziale wiekowym od 1 do 17 lat.

wykres3

Autorka przeanalizowała również ilość zachorowań na tradycyjne infekcje wirusowe, jak np. przeziębienia, problemy żołądkowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy dzieci w grupie wiekowej od 7 do 17 lat.

wykres4

Wywiad z panią Angelika Kögel-Schauz dostępny jest na youtube:

Wszystkie zamieszczone wykresy pokazują, że dzieci nieszczepione są zdecydowanie odporniejsze na szereg chorób niż te, które we wczesnym dzieciństwie były szczepione. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Instytut Roberta Kocha i Angelika Kögel-Schauz opublikuje wyniki kolejnych analiz zdrowia młodego pokolenia w Niemczech.

Bibliografia:
http://www.youtube.com/watch?v=fzAU-_ZrPbk – polskie napisy
http://www.efi-online.de/ – wersja niemiecka
http://www.efi-online.de/PDF/ungeimpftegesuender.pdf – wersja niemiecka
http://www.efi-online.de/PDF/ungeimpftegesuenderstatistik.pdf – wersja niemiecka
http://www.breslau.diplo.de/Vertretung/breslau/pl/06/Robert__Koch__Institut/Robert__Koch__Institut__Seite.html

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 16 lipca 2013 w Zdrowie

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: