RSS

Profanacje kościołów i cmentarzy we Francji

01 Gru

W wielu krajach europejskich na porządku dziennym są podpalenia, profanacje oraz akta wandalizmu miejsc związanych z kultem religijnym. Katolicka organizacja Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie z siedzibą w Wiedniu monitoruje na bieżąco proces wzrostu nienawiści antychrześcijańskiej.

Ze strony http://www.intoleranceagainstchristians.eu/publications.html można pobrać:

  • Raport zgłoszonych aktów wandalizmu w latach 2006-2010,
  • Raport zgłoszonych aktów wandalizmu w roku 2011,
  • Raport zgłoszonych aktów wandalizmu w roku 2012.

W notce tej ograniczę się do opisu profanacji miejsc kultu chrześcijańskiego na terenie Francji. Wiele z tych zdarzeń opisanych jest na portalu http://www.christianophobie.fr.

Od roku 2010 corocznie rejestruje się ponad 600 aktów wandalizmu. W ciągu ośmiu pierwszych miesięcy 2012 roku we Francji doszło do zniszczeń w 233 w kościołach i kaplicach oraz na 135 chrześcijańskich cmentarzach.

Profanacje kościołów często mają charakter satanistyczny, otwierane jest tabernakulum, eucharystie wykradane lub rozrzucane na podłodze, niszczone są figurki i obrazy, czasami są kradzieże i podpalenia. Na filmie poniżej pokazany jest wygląd zabytkowego kościoła św. Piotra z XII-XVI wieku w Pouan-les-Vallées, który został zdewastowany w dniu 30 lipca 2010 roku.

W nocy z 28 na 29 kwietnia 2012 w miejscowości Saint-Just-Saint-Rambert na ścianach romańskiego kościoła św. Andrzeja z XI/XII wieku pojawiły się wyjątkowo ordynarne napisy. Zdjęcie zostało wykonane w trakcie czyszczenia ściany kościoła.

satanism

W nocy 5 października 2012 na francuskiej wyspie Reunion doszło do satanistycznej profanacji sanktuarium bł. Frère Scubiliona (przed święceniami Jean Bernard Rousseau) (1797/67), francuskiego misjonarza z zakonu Braci Szkolnych. Na marmurowym sarkofagu zakonnika czerwoną farbą namalowano krzyż i napis „szatan”. Sprawców nie wykryto. Miesiąc później powrócili i zdewastowali nagrobki księży pracujących w tamtej parafii.

06102012010

W czerwiec 2013 roku na ścianach kościoła św. Ludwika (1817-29) w La-Roche-Sur-Yon i na cokole pomnika z Matką Bożą pojawiły się napisy. Jeden z nich pokazany jest na fotografii:

Satan_reviendra_June_2013_france_39d64902b5

W dniu 5 czerwca 2013 został zabity Clement Meric. W proteście 8 czerwca sprofanowano katedrę w Nantes z XV wieku. Zniszczono prezbiterium i najstarszy ołtarz, pojawiły się napisy na budynku i na murze otaczającym katedrę. Profanację kościoła dokonała młodzież skupiona w organizacjach lewicowo-anarchistycznych, tzw. Antifa.

nantes8-f7312

Podobnych przepadków dewastacji kościołów we Francji można byłoby opisać setki. Często są to piękne zabytkowe kościoły.

Wandale często w nocy wchodzą na teren cmentarzy. W nocy z 11 na 12 września 2012 zostało zniszczone 21 grobów na katolickim cmentarzu w Goussainville.

W nocy 7/8 listopada zniszczono 20 grobów na starym cmentarzu w Hendaye. Na fotografii widać, że kilka krzyży zdjętych z nagrobków powieszono je w jednym miejscu w charakterystyczny satanistyczny sposób.

images

Na kolejnej fotografii mamy inny charakterystyczny widok z cmentarza w Sussargues z namalowanym odwróconym krzyżem i napisem satan.

3693536584

Do innej profanacji doszło w Sotteville-lès-Rouen w Górnej Normandii. Nieznani sprawcy 11 września 2013 zniszczyli figurę Świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus, odbito głowę figurze.

sotteville statue st joseph 0706.jpg

We Francji można spotkać inne formy profanacji miejsc kultu religijnego, ale nie jest możliwe w krótkiej notce wszystkie je zebrać. Przykładowo w lutym 2013 osiem gołych kobiet wdarło się do słynnej paryskiej katedry Notre-Dame, aby „świętować” rezygnację Ojca Świętego Benedykta XVI. Feministki biegały nago po świątyni, biły w dzwony i wznosiły okrzyki, typu „Koniec z papieżem” albo „Bye, bye, Benedict”. Była to skrajnie lewicowa i feministyczna grupa „Femen”.

W większości przypadków sprawca nie jest znany, wiele spraw zostało umorzone ze względu na małą szkodliwość społeczną, nieraz przyznają się organizacje typu Antifa, sporadyczne wyroki są bardzo niskie.

Więcej uwagi w poszukiwaniu sprawców poświęcono w Bretanii. Ze względu na satanistyczne napisy, przewidywano że sprawcami będą zorganizowane grupy satanistów. Okazało się, że taka sytuacja miała miejsce tylko w 5% analizowanych spraw. W pozostałych 95% sprawcami były przypadkowe grupy pijanej młodzieży, która po wyjściu z imprezy towarzyskiej postanowiła „ciekawie” się zabawić.

Na koniec zadajmy sobie kilka pytań:

  • Od 1905 roku we Francji obowiązuje zakaz nauki religii w szkołach państwowych. Czy brak lekcji religii na wpływ na ilość profanacji kościołów i cmentarzy?
  • Nowy wielki mistrz Wielkiego Wschodu Francji José Gulino w wywiadzie udzielonym „Le Figaro” sformułował najbliższe cele: „ Chcemy mieć wpływ na życie polityczne, ponieważ bronimy określonych wartości Republik: wolności, równości, braterstwa i laickości”. Czy dążenie masonerii, aby Francja była państwem laickim, ma wpływ na ilość profanacji?
  • Ilość przypadków aktów wandalizmu zdecydowanie wzrasta w drugiej połowie października. Czy popularność Halloween mają na to wpływ?
  • Czy popularność muzyki Heavy, Black Metal ma wpływ na ilość profanacji?
Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 1 grudnia 2013 w Religia

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: