RSS

„Wielki brat” widzi nas

08 Gru

W roku 2003 w Europie został zapoczątkowany proces tworzenia Europejskich Platform Technologicznych. Platformy Technologiczne są wielkim wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej oraz grup decyzyjnych w nauce, w przemyśle i w finansach w celu opracowania wspólnych strategii rozwoju ważnych dla Europy sektorów gospodarki oraz inicjowanie prac nad nowoczesnymi technologiami.

W 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej powstała Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego PPBW. Jest to platforma technologiczna, zadaniem jej jest opracowanie zaawansowanych narzędzi technologicznych i informatycznych do wspomagania działań organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

Z inicjatywy PPBW przedstawiciele 17 państw rozpoczęli 1 stycznia 2009 wspólne prace nad opracowaniem nowego sytemu bezpieczeństwa INDECT. INDECT to inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim (ang. Intelligent information system supporting observation, searching and detection for security of citizens in urban environment). Jest to międzynarodowy projekt badawczy współfinansowany przez Unię Europejską. W projekcie wspólnie z przedstawicielami innych państw pracują polscy partnerzy:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza
  • Politechnika Gdańska
  • Politechnika Poznańska
  • Główna Komenda Policji

Administratorem projektu jest dr. Mikołaj Leszczuk z AGH. Całkowity budżet to 14 mln 828 tys. 107,00 euro, w tym fundusz UE: 10 mln 906 tys. 984,00 euro. Termin realizacji – 30 czerwca 2014. Strona internowa projektu: http://www.indect-project.eu.

System INDECT jest w trakcie wdrażania, wcześniej publikowane były wstępne założenia projektu i plany badań naukowych, teraz często czytamy, że część z nich nie została zrealizowana. Większość prac jest utajniona, do nas docierają jedynie informacje medialne.

Obserwacja ludzi na ulicach głównie miast ma opierać się na mobilnym systemie obserwacji, dronach i sieciach kamer. Na ulicach miast od 2014 roku ma działać mobilny system obserwacji (Mobile Urban Observation System). Wiele firm oferuje już specjalne kamery i ich oprzyrządowanie. Na fotografii pokazana jest kamera zainstalowana na wysuwanym maszcie, przymocowanym z tyłu samochodu.

_MG_0059a

Do obserwacji terenu wykorzystywane będą drony (Unmanned Aerial Vehicles, UAV). Są to bezzałogowe statki powietrzne, które nie mają możliwości zabierania pasażerów, pilotowane są zdalnie. Drony powinny być połączone “inteligentnie i autonomicznie”, aby współpracowały przy obserwacji podejrzanych obiektów. Aktualnie wykorzystywane są do celów wojskowych. Na fotografii przykładowy dron.

dron

Na ulicach miast zainstalowanych już jest tysiące kamer obserwacyjnych, które będą wykorzystywać prewencyjnie dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych do identyfikacji osób.

Obraz1

Projekt wymiany dowodów osobistych z danymi biometrycznymi chwilowo został wstrzymany. W internecie pojawiają się artykuły opisujące metodę identyfikacji osób (fotografia), ale o działającym programie komputerowym nie słyszałam. W planach miały działać programy komputerowe analizujące stany emocjonalne obserwowanych ludzi, a nawet jego myśli.

Na kolejnym filmiku pokazana jest jedna z możliwości systemu INDECT, potrafi zarejestrować pozostawiony bez opieki bagaż, w którym na pewno znajduje się bomba.

 

Ukończenie prac nad projektem INDECT przewidziane jest za pół roku, ale nawet wtedy pewnie nie poznamy, jak wiele „kamer” podgląda nas przez 24 godzin i w każdym z nas widzi przestępcę oraz jak wiele polski rząd zainwestował w projekt inwigilowania naszego społeczeństwa.

Na koniec ciekawostka – wokół ronda Dmowskiego w Warszawie dzisiaj zainstalowanych jest już 52 kamery:

z13404879Q

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 8 grudnia 2013 w Nowe obiekty

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: