RSS

Symboliczny obraz ruin kościoła w Nursji

18 Mar

Centralne Włochy często są regionem aktywnym sejsmicznie.  Po trzęsieniu ziemi w dniu 24 sierpnia 2016 roku w rejonie Amatrice zginęło prawie 300 osób. Wtedy sejsmografy zanotowały ponad 20 tysięcy wstrząsów wtórnych.

Największe trzęsienie ziemi we Włoszech od 1980 roku o sile 6.2-6,6 w skali Richtera miało miejsce dwa dni temu w niedzielę 30 X 2016 roku rano. Od tego wstrząsu zarejestrowano około 700 wstrząsów wtórnych. Ponad 20 osób jest rannych i minimum 46 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową. Ilość osób, których domy zostały zniszczone, może być znacznie większa, nawet sto tysięcy. Zniszczenia odnotowano w około 100 miejscowościach i osadach w regionach Umbria i Marche.

Może wydawać się cudownym, że w trakcie wstrząsów nikt nie zginął.

Epicentrum znajdowało się w rejonie Nursji, gdzie zniszczona została historyczna bazylika św. Benedykta z X wieku.

Bazylika w Nursji
Klasztor św. Benedykta w Nursji

Św. Benedykt (ur. ok. 480 w Nursji, zm. 21 marca 547)  jest to postać dobrze znana katolikom, to on w  529 roku założył klasztor na Monte Cassino oraz opracował nowy model wspólnoty monastycznej, żądając od zakonników potrójnych ślubów: stałości, zachowania obyczajów monastycznych i posłuszeństwa. Od imienia świętego zakon posługujący się jego regułą nosi nazwę benedyktynów. „… Zakony oparte na regule św. Benedykta wyniosły na ołtarze około 5500 świętych i błogosławionych, zaprowadziły na tron papieski 24 papieży i doprowadziły do otrzymania sakry 5000 biskupów. … „[link].

Św. Benedykt z Nursji uznawany jest świętym kościoła katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. W 1964 r. w trakcie soboru watykańskiego II Paweł VI ogłosił świętego Benedykta Patronem Europy. Tak więc propagatorzy jednej światowej religii i nowego porządku świata, entuzjaści ruchów ekumenicznych wybrali św. Benedykta swoim patronem.

Zastanawiającym może wydawać się fakt, że bazylika św. Benedykta została zniszczona :

  • po spotkaniu ekumenicznym w dniu 20 września 2016 w Asyżu,
  • po spotkaniu z luteranami w watykańskiej Auli Pawła VI w dniu 13 października 2016,
  • dzień przed wspólnymi katolicko-luterańskimi uroczystościami w Lund w Szwecji inaugurującymi przyszłoroczne obchody 500-lecia reformacji.

Niektórym osobom widok niezniszczonej fasady świątyni, za którą pozostał tylko gruz symbolizuje obraz kościoła w Europie.

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 18 marca 2017 w Religia

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: